Szanowni Państwo,
PT Członkowie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa
oraz wszyscy zainteresowani
Z niemałą satysfakcją chcielibyśmy poinformować Państwa o ważnym wydarzeniu, którego dobre skutki dotyczą naszego Towarzystwa, a szczególnie członków naszego Towarzystwa. Dziś, tj. 12 lutego 2020 r. w Sali pod Ptakami Zamku Królewskiego na Wawelu podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli wspólnie Dr hab. Andrzej Betlej – Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Prof. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, przedstawiona została między innymi nowa polityka udostępniania zbiorów Zamku Królewskiego pod nazwą WAWEL OTWARTY. Zamek Królewski na Wawelu przystępuje do programów kart krakowskich : Krakowskiej Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Miejskiej oraz Krakowskiej Karty „N”. By zacytować słowa Pana Dyrektora Andrzeja Betleja : „…bezpłatne bilety dla członków ważnego krakowskiego Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.”
Ta ujmująca wiadomość jest - jak mamy prawo sądzić – znakomitą kontynuacją porozumienia zawartego przed trzema laty w galerii Muzeum Narodowego w Krakowie w Sukiennicach, przypomnijmy:
„3 stycznia 2017 r. o godzinie 12:00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach umowę podpisali prezes TMHiZK prof. Jacek Purchla, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej i dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.
Na mocy porozumienia Towarzystwo staje się oficjalnym partnerem Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dzięki kompetencjom swoich członków będzie im udzielać wsparcia merytorycznego, udostępniać wydawnictwa, popularyzować dorobek obu muzeów, pomagać przy organizacji wydarzeń i konstruowaniu nowych narracji o mieście. Członkowie Towarzystwa będą zaś uprawnieni do darmowego zwiedzania obu Muzeów.”
Podpisanie porozumienia 3 stycznia 2017 r.
Towarzystwo ceni sobie szczególnie wysoko tę stałą chęć muzeów krakowskich do współpracy. Zamek Królewski był przedmiotem prac badawczych i publikacji członków Towarzystwa w „Roczniku Krakowskim” i serii „Biblioteki Krakowskiej” od początku ich istnienia. Prace te wzmogły się szczególnie po wykupieniu Zamku z rąk austriackich i opuszczeniu zamku przez wojsko w l. 1905 – 1911, co pozwoliło krakowianom w pełni docenić i zrozumieć istotę i sens działania Towarzystwa istniejącego już wówczas od r. 1897.