Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

bannerwww2

Najbliższy dyżur popołudniowy

Najbliższy dyżur popołudniowy odbędzię się 8 października 2024 r. (wtorek) w godz. 16.00-18.00

Najbliższy odczyt naukowy 8 października 2024 r.

INAUGURACJA SEZONU ODCZYTOWEGO 2024/2025 

prof. dr hab. Zdzisław Noga (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, wiceprezes Towarzystwa )

Skąd jesteśmy? Migracje z Małopolski do Krakowa w XV-XVI wieku. 

Odczyt odbędzie się w lokalu Towarzystwa przy ul. Św. Jana 12 (I piętro) w Krakowie o godz. 17.15

oraz będzie transmitowany za pośrednictwem kanału YouTube - link

26 kwietnia 2022 członkowie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa spotkają się na jubileuszowym, 125. walnym zgromadzeniu. Prof. Aleksander Skotnicki odbierze prestiżową Nagrodę im. Klemensa Bąkowskiego przyznawaną za zasługi w pracy naukowej i działania na rzecz Krakowa, odbędzie się także premiera książki „O co toczy się ta gra” z rozmowami o Krakowie przeprowadzonymi przez dr. Michała Niezabitowskiego.

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa jako jedna z najstarszych organizacji pozarządowych w Polsce nieprzerwanie od 1897 r. kontynuuje misję badania i propagowania wiedzy o Krakowie. Dowód uznania, jakim jest przyznanie Nagrody im. Klemensa Bąkowskiego wielce dla Krakowa zasłużonemu prof. dr. hab. n. med. Aleksandrowi B. Skotnickiemu, jest wkładem Towarzystwa w promocję dorobku wybitnych krakowian. Prof. Skotnicki jest cenionym hematologiem i transplantologiem, badaczem i popularyzatorem historii i kultury Żydów krakowskich. Autorem szeregu przełomowych prac, w tym „Oskar Schindler: w oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów” (2007). W ciągu minionych kilkudziesięciu lat prof. Skotnicki stał się symbolem troski o dziedzictwo kulturowe i historyczne Krakowa, a w szczególności pracy na rzecz utrwalenia pamięci o życiu i działalności dziesiątek tysięcy Żydów krakowskich – żyjących w minionych wiekach, zamordowanych w czasie Holokaustu, a także tych, którzy ocaleli z pożogi wojennej i żyją dziś rozproszeni po całym świecie. Nagrodę odbierze z rąk prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego oraz prezesa Towarzystwa, prof. Jacka Purchli.

„Okrągły jubileusz ewokuje pytanie o aktualność manifestu naszych Ojców Założycieli – mówi prof. Purchla. Choć od czasów la Belle Epoque Kraków i świat nas otaczający przebyły długą i nierzadko tragiczną drogę, a dziś przeżywamy gwałtowną i wielowymiarową zmianę (…) nasza misja jest niewzruszona! Wymaga jednak poszukiwania ciągle nowych form jej wypełniania”.

Na okoliczność jubileuszu Towarzystwa przygotowana została książka zbierająca dwanaście historii osobistych związków z Krakowem. Wśród rozmówców znawcy Krakowa dr. Michała Niezabitowskiego znaleźli się prezydent Majchrowski, prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, radna miasta Krakowa Grażyna Fijałkowska, artystka i aktywistka miejska Cecylia Malik, Andrzej Mleczko, satyryk, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa, szopkarz krakowski Maciej Moszew, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski, prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ks. infułat Dariusz Raś, proboszcz Mariacki, dr Agnieszka Staniszewska, dyrektorka Biblioteki Kraków, prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Zbigniew Wolfram, król Kurkowy AD 2018 „Niepodległy”. To książka pełna zabawnych anegdot i ciepła, opowiadająca o miłości (nie zawsze łatwej) do miasta. Uczestnicy walnego zgromadzenia, które ma charakter otwarty – zaproszeni są wszyscy krakowianie i miłośnicy Krakowa, nie tylko członkowie Towarzystwa – otrzymają książkę w prezencie.

Silnym akcentem odnoszącym się do aktualnej sytuacji międzynarodowej będzie wykład otwierający prof. Łukasza Tomasza Sroki „Galicja jako kolebka polskiej i ukraińskiej Niepodległości”. Jak mówi prelegent, „w XIX w. Galicja stała się laboratorium nowoczesnej polityki, ale też nauki, kultury, sportu i myśli społecznej dążących do niepodległości Polaków i Ukraińców. (…) Było to jedno z tych ‘zaginionych księstw’, w którym przedstawiciele różnych narodów snuli swe wizje niepodległości i trwale wiązali swą przyszłość z cywilizacją europejską.

W programie posiedzenia znalazło się również nadanie honorowego członkostwa Towarzystwa dr. Jerzemu Bukowskiemu – wielce zasłużonemu dla Krakowa filozofowi, publicyście oraz wieloletniemu przewodniczącemu Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego działającego w ramach Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

 

W roku jubileuszowym Towarzystwa czekają także m.in.:

87. numer „Rocznika Krakowskiego”, który otwiera artykuł prof. Jarosława Adamowicza na temat zakończonych prac badawczych i konserwatorskich Ołtarza Wita Stwosza prowadzonych w latach 2015–2021 (premiera w lutym)

Posiedzenie Rady Europa Nostra w Krakowie połączone z wizytą w siedzibie Towarzystwa przy ul. Św. Jana 12 w związku z zakończeniem pierwszego etapu prac konserwatorskich pierwszego piętra kamienicy – mieszczańskiej rezydencji z przełomu XVI i XVII w. (8–9 maja 2022)

Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa odbędzie się 26 kwietnia 2022 r. (wtorek) o godz. 17.00 w Auli Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 22E. Wstęp wolny

 

24 kwietnia 2022

Kontakt dla mediów:

Dr Katarzyna Jagodzińska, rzeczniczka prasowa Towarzystwa, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.