Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

bannerwww2

Najbliższy odczyt naukowy 12 listopada 2024 r.

dr Wojciech Paduchowski

Krakowscy adwokaci Bolesław i Andrzej Rozmarynowiczowie 

Wykład będzie dotyczył losów Krakowskich adwokatów Bolesława i Andrzeja Rozmarynowiczów. Ojciec i syn związali swoje życie z Krakowem oraz z Krakowską palestrą. Bolesław praktykował w okresie międzywojennym jednocześnie pełniąc funkcje w samorządzie Krakowskim. W czasie II wojny światowej więzień KL Auschwitz. Po jej zakończeniu obrońca w procesach politycznych. Jego syn Andrzej, żołnierz AK, wsławił się brawurowymi akcjami przeciwko okupantowi niemieckiemu w samym mieście Krakowie. Po wojnie osobisty doradca prawny Karola Wojtyły i całej Kurii Krakowskiej. Obrońca w procesach politycznych.

 

Odczyt odbędzie się w lokalu Towarzystwa przy ul. Św. Jana 12 (I piętro) w Krakowie o godz. 17.15
oraz będzie transmitowany za pośrednictwem kanału YouTube - link

Co pięć lat od 2007 r. środowisko krakowskich historyków zaprasza do udziału w Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. To niezwykłe wydarzenie gromadzi za każdym razem setki naukowców z całego świata zainteresowanych polską historią, kulturą i językiem. Od samego początku głównym jego celem jest rozwijanie dialogu, wymiana doświadczeń i inspiracji oraz upowszechnianie badań nad dziejami Polski. Podejmując się kontynuacji tego zamierzenia pragniemy już dziś zachęcić do współtworzenia IV edycji Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. Mimo niepewności i nieprzewidywalności, jakie przyniosła ze sobą globalna pandemia, przystępujemy do organizacji tego przedsięwzięcia wierząc, że uda nam się wszystkim bezpiecznie spotkać w Krakowie w październiku 2022 r. Tematem Kongresu będą tym razem „spotkania kultur”. Chcielibyśmy przyjrzeć się historii ziem polskich przez pryzmat wzajemnych relacji i oddziaływań różnych nurtów i wzorców kulturowych obecnych tu przez dekady czy stulecia. Idee i dobra, zwyczaje i wzorce, tożsamości i języki spotykały się tu ze sobą niczym w tyglu, laboratorium czy też porcie przeładunkowym. Kulturowa, etniczna, językowa, religijna, gospodarcza, demograficzna i społeczna różnorodność stanowiła bowiem dominantę dziejów Polski, która wyryła trwały ślad w naszym dorobku kulturowym i zbiorowej tożsamości. Zapraszając badaczki i badaczy zainteresowanych dziejami Polski pragniemy zadać pytania o dynamikę, skalę i złożoność tych oddziaływań, główne kierunki transmisji i retransmisji, a także przyjrzeć się temu, jakie skutki dla historii Polski niosły ze sobą spotkania kultur. Definiując kulturę możliwie szeroko chcemy uwzględnić tak jej wysokie, jak i popularne rejestry. Mamy nadzieję, że tak zarysowany temat spotka się z szerokim zainteresowaniem i przyczyni się do ożywionego dialogu wokół historii Polski w świecie. Do udziału – jak w poprzednich latach – w sesjach, dyskusjach czy wykładach zapraszamy więc reprezentatnów różnych dyscyplin: historyków, archeologów, historyków sztuki, antropologów, socjologów, literaturoznawców, językoznawców czy kulturoznawców.

Przygotowaniom do Kongresu towarzyszyć będzie także kolejna edycja konkursu „Pro Historia Polonorum” na najlepszą zagraniczną książkę o historii Polski wydaną w ciągu ostatnich lat oraz inne wydarzenia towarzyszące. Zachęcając do wsparcia i współtworzenia IV Kongresu mamy głęboką nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach, kongresowe spotkania w Krakowie będą okazją do odkrywania i rozwijania nowych perspektyw badawczych, ożywionej dyskusji, a przede wszystkim do autentycznego spotkania i dialogu.

Komitet Organizacyjny

Strona WWW Kongresu
Program Kongresu