Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

banner3

W 126. roku istnienia, 28 marca, członkowie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa spotkają się na walnym zgromadzeniu. Podczas posiedzenia prezes Towarzystwa, prof. Jacek Purchla, wręczy Nagrodę im. Klemensa Bąkowskiego przyznawaną za zasługi w pracy naukowej i działania na rzecz Krakowa. Tegorocznym laureatem jest ksiądz infułat Dariusz Raś.

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa jako jedna z najstarszych organizacji pozarządowych w Polsce nieprzerwanie od 1897 r. kontynuuje misję badania i propagowania wiedzy o Krakowie. Dowód uznania, jakim jest przyznanie Nagrody im. Klemensa Bąkowskiego zasłużonemu dla dziedzictwa Krakowa księdzu infułatowi Dariuszowi Rasiowi, jest wkładem Towarzystwa w promocję dorobku wybitnych krakowian.

Kapituła nagrody w następujący sposób uzasadniła swój tegoroczny wybór: „Ksiądz infułat Dariusz Raś jako troskliwy kustosz Bazyliki Mariackiej i gorliwy strażnik skarbów jej dziedzictwa kulturowego, otrzymuje Nagrodę im. Klemensa Bąkowskiego Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa w szczególności za przeprowadzenie kompleksowej konserwacji ołtarza Wita Stwosza i wyposażenie świątyni w nowe organy, a także inicjowanie i wspieranie badań nad przeszłością fary miejskiej”.

Konserwacja ołtarza Wita Stwosza była głównym tematem ubiegłorocznego „Rocznika Krakowskiego”. Projekt kompleksowych prac badawczych i konserwatorskich ołtarza przeprowadzonych w latach 2015–2021 objął pełną konserwację techniczną i estetyczną wszystkich elementów dzieła, wraz z szczegółowymi badaniami analitycznymi. Prace prowadzone były na specjalnie do tego celu wykonanych platformach w kościele, dzięki czemu odwiedzający mogli na bieżąco śledzić proces konserwacji. Efektem prac było odkrycie daty 1486 na ramieniu apostoła.

Podczas posiedzenia zaprezentowany zostanie najnowszy numer „Rocznika Krakowskiego”, tzw. dominikański, wydany z okazji obchodzonego w ubiegłym roku jubileuszu przybycia zakonu do Polski. Tom 88 pod redakcją profesorów Jacka Purchli i Zdzisława Nogi przynosi szereg nowych ustaleń w oparciu o odnalezione dokumenty historyczne, a także opracowania dotyczące ludzi związanych z klasztorem, faz budowy kościoła Świętej Trójcy, grobu i nagrobków, sztuki i wyposażenia wnętrza.

Walne zgromadzenie uświetni wykład prof. Krzysztofa Stopki „Kopernik i jego Uniwersytet” w 550. Rocznicę urodzin astronoma.

Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa odbędzie się 28 marca 2023 r. (wtorek) o godz. 17.00 w Sali Miedzianej Muzeum Krakowa przy Rynku Głównym 35. Wstęp wolny.