Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

banner3

Sesja naukowa TMHiZK

Sesja naukowa w cyklu "Kraków w Dziejach Narodu"
odbędzie się 10 czerwca 2023 r. o godz. 9.30 w Sali Miedzianej Muzeum Krakowa (Rynek Główny 35 w Krakowie).

ZAPROSZENIE 1   |   ZAPROSZENIE 2    |   PLAKAT    |   MATERIAŁY PDF

Partnerzy:

              

Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, prof. Jacek Purchla, otrzymał brązowy medal „Cracoviae Merenti” – wyróżnienie nadawane przez Radę Miasta Krakowa osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa.

Wręczając medal, Prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski, powiedział: „Z całego serca gratuluję Panu Profesorowi imponującego dorobku i dziękuję za niepodważalny wkład w rozwój Krakowa oraz za nieocenioną współpracę z samorządem. Dzisiejsza uroczystość udowadnia, że wszyscy mamy świadomość tego, że dzisiejsza tożsamość naszego Miasta stworzona została przy ogromnym udziale Pana Profesora”.

Miasto Kraków znajduje się w centrum zainteresowań Pana Profesora, czemu daje wyraz zarówno w publikacjach naukowych i dydaktyce akademickiej, jak również podejmując działania z zakresu zarządzania, ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego, najpierw jako wiceprezydent Krakowa w latach 1990–1991, następnie założyciel i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury oraz prezes Towarzystwa Miłośników.

„Dziedzictwo kulturowe jest dziś nie tylko podstawową funkcją metropolitarną miasta, ale też świadectwem jego roli oraz znaczenia w historii Polski i Europy” – pisze w monumentalnym albumie „Kraków. Dzieje i sztuka”. Nasze dzisiejsze spojrzenie na dziedzictwo Krakowa jako czynnik rozwoju miasta w dużej mierze zawdzięczamy pracy prof. Purchli.

Medal został wręczony podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa 5 października 2022.

Prof. Jacek Purchla – profesor zwyczajny nauk humanistycznych; członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności; Kieruje Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Instytutem Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury, którego jest założycielem i w latach 1991–2017 był dyrektorem. Przewodniczący Rady Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiceprezydent Europa Nostra. Doktor honoris causa Uniwersytetu Narodowego Politechnika Lwowska. Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i redaktor „Rocznika Krakowskiego”. Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO (2015-2020), a w latach 2016-2017 przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, a także teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego.

fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

© 2016-2022 Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Polityka prywatności