Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

banner3

Stanowisko Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa – Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie wobec dewastacji pomnika Sary Szenirer.

 

Z przykrością przyjęliśmy informację dotyczącą dewastacji pomnika Sary Szenirer (1883-1935), który znajduje się na terenie miejsca pamięci Muzeum KL Plaszow (tuż obok Szarego Domu).

 

Warto przypomnieć, że Sara Szenirer, działaczka społeczna i twórczyni sieci szkół Bejs Jakow zapisała się w historii miasta niezwykle chlubnie. Kraków wiele zawdzięcza swoim żydowskim mieszkańcom, którzy od tysiąca lat budują pomyślność naszego wspólnego i wyjątkowego miasta. Tutaj doświadczyli również Zagłady, którą upamiętnia Muzeum KL Plaszow.

 

Niszczenie pomników jest aktem haniebnym, na które nie powinno być przyzwolenia w żadnym miejscu na świecie. Tym większe jest nasze zobowiązanie, krakowian – świadomych wspólnego dziedzictwa polsko-żydowskiego. W tej sytuacji przyłączamy się do głosów oburzenia i jednocześnie wyrażamy słowa solidarności ze społecznością żydowską. Wszystkich ludzi dobrej woli wzywamy do stawienia czoła antysemityzmowi i kolejnym aktom nienawiści. Jako Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie dołożymy wszelkich starań, by zniszczony pomnik został pieczołowicie odrestaurowany.

 

Prof. dr hab. Jacek Purchla, Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Prof. dr hab. Łukasz Tomasz Sroka, Przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie