Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

bannerwww2

To tegoroczny panel w ramach wiosennej sesji naukowej Kraków w Dziejach Narodu "Energia w mieście", stworzony z myślą o studentkach i studentach krakowskich uczelni wyższych.

 

Kraków w dziejach narodu – Energia w mieście.
Energia w mieście – środowisko, ekologia. Panel studencki

Wydarzenia i osiągnięcia minionych stuleci zdecydowanie wpłynęły na obraz dzisiejszego postrzegania i eksplorowania świata. Przemiany społeczne, kulturowe, ekonomiczne i gospodarcze, nieustający rozwój technologiczny i postęp cyfrowy, wykształtowanie świadomości dotyczącej ochrony środowiska i ekosystemu to tylko ułamek tego, co możemy zauważyć jako mieszkańcy zmieniającego się świata. Chcemy zatem postawić pytanie jak te osiągnięcia wpłynęły na mieszkanki i mieszkańców Krakowa, a także Małopolski? Jakie jeszcze możemy wyszczególnić przemiany, których skutki można zauważyć w teraźniejszości? A może powinniśmy powrócić do minionych czasów i przyjrzeć się przyczynom i skutkom tych osiągnięć w wiekach poprzednich?

Celem panelu „Energia wmieście – środowisko, ekologia” będzie próba odpowiedzi na powyższe pytania, a także skonfrontowanie innych refleksji w obrębie tego zagadnienia. Zapraszamy studentki i studentów krakowskich uczelni wyższych, którzy chcieliby podzielić się wynikami swoich badań czy też zainteresowań. Pozostawiamy dowolność interpretacji zagadnienia energii w mieście, mając nadzieję, że przekonamy liczne grono do zabrania udziału w tym ważnym dyskursie. Zależy nam na usłyszeniu głosu młodych mieszkańców Krakowa, którzy odgrywają dużą rolę w społeczności miejskiej. Chcielibyśmy poznać studencką perspektywę na osiągnięcia i przemiany, które towarzyszą Krakowowi od czasów dawnych, aż do współczesności.

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa od 1981 r. jest organizatorem konferencji Kraków w dziejach narodu. Sesja dotychczas była płaszczyzną dla naukowców, specjalistów i miłośników Krakowa, jednak od tego roku do obrad zapraszamy także studentki i studentów, aby poznać kolejne perspektywy, które umożliwią nam holistyczne interpretowanie energii, środowiska i ekologii miasta.

Warto wspomnieć, że od 1983 r. również wydawana jest seria tomów pokonferencyjnych Kraków w dziejach Narodu. Dotąd ukazało się ich już 40. Zachęcamy studentki i studentów do wzięcia udziału w konferencji, tym bardziej, że po pozytywnej decyzji Redakcji Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa również i studenckie referaty zostaną dołączone do 42 numeru niosącego tytuł „Energia w mieście”.

Wierzymy, że konferencja pozwoli nie tylko wymienić poglądy i spostrzeżenia, ale zachęci do ożywionej dyskusji na sali, jak i później w kuluarach. Mamy nadzieję, że będzie to dobra okazja do integracji studentek i studentów z różnych uniwersytetów, a także pozytywnie wpłynie na odbiór Towarzystwa i zachęci do zaangażowania się w podobne projekty.

 

Terminarz: 

  1. do 14 kwietnia 2024 r. – aktywny formularz zgłoszeniowy
  2. do 17 kwietnia 2024 r. – selekcja zgłoszonych referatów i poinformowanie prelegentów o decyzji Komitetu Organizacyjnego

 

Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.